Haber

11 yapımcı festivalden çekildi: ‘Filistin’e destek verenler susturuluyor’

Filistin’e destek veren hak savunucularının susturulduğunu öne süren 11 yapımcı, Amsterdam Uluslararası Belgesel Sinema Festivali’nden (IDFA) çekilme kararı aldı.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre, IDFA’nın açılış gecesinde Filistin yanlısı açıklamalar yapan kişilerin susturulduğunu söyleyen 11 film yapımcısı ve jüri üyesi, festivalden çekildiklerini açıkladı. Amsterdam’da düzenlenen festivalin açılış gecesinde Filistin’e destek veren bir grup sahneye çıkarak “Filistin’i nehirden denize özgürleştirin” yazılı pankart açtı.

NEHİRDEN DENİZE ÖZGÜR FİLİSTİN’E TEPKİ, KOMİTE’DEN ÖZÜR

IDFA Sanat Direktörü Orwa Nyrabia’nın da aralarında bulunduğu kişiler tarafından alkışlanan eylem, İsrailli yapımcıların tepkisini çekti. İsrailli katılımcılar bir bildiri yayınlayarak, ülkelerini yok etmeyi amaçladığı gerekçesiyle bu sloganın festivalde kullanılmasına kınadılar.

Hollanda medyasına göre İsrail’in tepkisi üzerine festival komitesi özür diledi. Komite sloganın ‘incitici’ olduğunu belirtti. IDFA Sanat Direktörü Nyrabia da eylemi alkışlayarak ‘sloganı görmediğini’ söyledi ancak ifade özgürlüğünü desteklemek için alkışladı.

‘SLOGANA KARŞI OLMAK, İŞGALİN BİTMEDİĞİ DEMEKTİR’

Bunun üzerine Filistinli Basma El Sharif, Filipinli Miko Revereza, İranlı Maryam Tafakory ve İngiliz Charlie Shackleton’un da aralarında bulunduğu 11 film yapımcısı ve jüri üyesi, “Filistin yanlısı aktivistlerin susturulmak istendiğini” belirterek festivalden çekildiklerini açıkladı.

İranlı Maryam Tafakory, Instagram hesabından yaptığı açıklamada, “Nehirden denize” sloganının “Filistinli özgürlük savaşçılarının direnişinin bir sözü” olduğunu ve bu sloganın “incitici” bulunmasının şu anlama geldiğini söyledi: “İşgalin sona ermesine karşı olmak”.

Festival sözcüsü, Hollanda Haber Ajansı’na (ANP) yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Yapımcıların bu durumdan rahatsız olup sinemalarını çekmeleri festival olarak bizi de etkiliyor. “Üreticilere tam özgürlük vermek için oradayız” dedi. (DIŞ HABER)

haberaksu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu