Ekonomi

Tesla Güneydoğu Asya pazarında büyümeyi hedefliyor

Tesla, küresel ayak izini genişletmek amacıyla, şirketin üst düzey yöneticilerinden Rohan Patel’in de teyit ettiği üzere, gözünü Güneydoğu Asya’da gelişmekte olan elektrikli araç (EV) pazarına dikti. Salı günü Patel, Malezya’daki ilk Model Y teslimatlarıyla ilgili bir sosyal medya paylaşımına yanıt verirken, bölgenin hem batarya depolama hem de elektrikli araçların benimsenmesi açısından büyüme potansiyeline vurgu yaptı.

Tesla’nın Güneydoğu Asya’daki varlığı, hükümetin geçen yıl otomobillerini satmak için verdiği onayın ve bir şarj istasyonları ağı kurma sözünün ardından Malezya’da Model Y ve Model 3 araçlarının satışıyla ilgi kazanıyor. Şirket, 2023’ün sonlarında bir sahayı değerlendirdikten sonra, bölgenin önde gelen otomobil üreticisi ve ihracatçısı olan Tayland’da potansiyel bir üretim tesisi ile ilgili görüşmeler de dahil olmak üzere aktif olarak daha fazla genişleme fırsatlarını araştırıyor.

Ancak Tesla’nın bölgedeki çabaları, Güneydoğu Asya’daki elektrikli araç pazar payının dörtte birinden fazlasını ele geçirmek için diğer oyuncuları geride bırakan Çinli BYD’nin sert rekabetiyle karşı karşıya. BYD’nin stratejisi, büyük yerel holdinglerle ortaklıklar kurarak erişimini genişletmesine, tüketici tercihlerini anlamasına ve karmaşık düzenleyici ortamda gezinmesine yardımcı olduğu için Tesla’nın doğrudan satış yaklaşımıyla çelişiyor.

Counterpoint verilerine göre, BYD 2023’ün ikinci çeyreğinde Güneydoğu Asya elektrikli araç pazarındaki tüm araçların %26’sından fazlasını satarken, Tesla pazar payının yaklaşık %8’ine sahipti. Bölgedeki binek araç pazarında elektrikli araçların genel penetrasyonu önemli bir artış göstererek bir önceki çeyrekte %3,8 iken aynı çeyrekte toplam satışların %6,4’üne ulaştı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu