Haber

Ordu Ünye’de Bin Sülün Doğaya Bırakıldı

Ordu’nun Ünye ilçesinde bin sülün doğaya bırakıldı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü’ne bağlı Samsun Gelemen Sülün Yetiştirme İstasyonu’nda üretilen bin sülün Ordu Şube Müdürlüğü’ne verildi.

Ünye Doğa Koruma ve Milli Parklar Ordu Şube Müdürlüğü tarafından alınan bin sülün, “2023 Yılı Doğada Keklik ve Sülün Dikimi Eylem Planı” çerçevesinde Cevizdere İlçesi Asarkaya Kent Ormanı’nda doğaya bırakıldı. “.

Asarkaya Kent Ormanı’nda düzenlenen programa Ünye Kaymakamı Ayhan Işık, Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı ve Ünye Doğa Savunma ve Milli Parklar Ordu Şube Müdürlüğü Şefi Saygın Yıldırım katıldı.

Belediye Başkanı Tavlı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün doğadaki hayvan çeşitliliğini korumak ve aynı zamanda azalan çeşitliliği artırmak amacıyla bu çalışmaları yürüttüğünü söyledi.

Sülünlerin özellikle kenelerle mücadelede etkili olduğunu vurgulayan Tavlı, şunları kaydetti:

“Doğadaki sülün popülasyonunu dengeli bir şekilde korumak için her yıl düzenli ve belirli miktarda yetiştirilen sülünler doğaya salınarak hem insanlığın hem de doğanın hizmetine sunulmaktadır. Doğaya saldığımız sülünler, özellikle yaz dönemlerinde insanların başına bela olan keneler ile doğal ortamda kendi popülasyonlarını çoğaltarak mücadele etmelerini sağlar.”

İlçede, Denizbüyü ve Büyükler mahalleleri ile Asarkaya Kent Ormanı’nda görevliler tarafından sülünler doğaya bırakıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu